Historické vozy v České republice

Snad nejznámější sbírku historických vozů u nás vlastní rodina Samohýlů ze Zlína. U zrodu této unikátní sbírky byl pan Alois Samohýl, který bohužel nedávno v roce 2011 zemřel ve svých 82 letech. Ještě před tím, než po změnách v roce 1989 založil vlastní firmu Samohýl Motor Zlín, byl pan Alois Samohýl nejúspěšnějším prodejcem značky Škoda v tehdejším Československu. Po jeho smrti v řízení holdingu i impozantní sbírky úspěšně pokračuje syn Ladislav s vnukem Martinem.

Rok 1953 byl rokem, kdy pan Alois Samohýl objevil svou lásku k veteránům. Bylo to při příležitosti šestidenních motocyklových závodů, v rámci mistrovství světa, které se konaly ve Zlíně. Během večera u příležitosti oslav této události, měl premiéru britský komediální film „Genevieve“, pojednávající o závodech veteránů z Londýna do Brightonu. Mladý Alois Samohýl byl okouzlen a ze dne na den se rozhodl, že se tohoto závodu zúčastní. V roce 1964 se mu jeho sen splnil, když se tohoto slavného závodu zúčastnil jako řidič červeného dvouválcového Laurin&Klement, který byl vyroben v roce 1905.

Brzy na to začal pan Samohýl se sbíráním historických vozidel. Jeho sbírka ve Zlíně a jinde zahrnuje kolem 150 vozidel. Patří mezi ně i takové poklady jako Mercedes Benz Parsival z roku 1902 - od kterého existují už pouze dva exponáty, Laurin&Klement vyrobený v roce 1907 – obrněná limuzína, modré Bugatti 35A a legendární model Ford T, první auto z montážní linky.

Některé z exponátů pana Samohýla se dostaly dokonce až na filmové plátno. Mohli jste je vidět například ve filmech o Indiana Jonesovi stejně jako ve filmové verzi klasického románu Ericha Maria Remargueho „Na západní frontě klid“. Je zřejmé, že automobilové poklady v jeho vlastnictví vyžadují speciální péči. Mnoho z nich kompletně zrestauroval. A pokud jde o lakování, Alois Samohýl mnoho let spolupracoval se Standoxem, jako dodavatelem profesionálních autolaků. V této spolupráci pokračuje i jeho rodina.

„Standox nám nabízí nejlepší kvalitu laků“ říkal s přesvědčením, „a na veteránech je tato skutečně vynikající kvalita vidět i po mnoha letech.“

# # # # # # # #
Přepínač

Nahoru