Historie

Společnost Castrol založil Charles „Cheers“ Wakefield pod původním názvem „CC Wakefield & Company“. V roce 1899 odešel tehdy devětatřicetiletý Charles ze zaměstnání u společnosti Vacuum Oil, aby mohl v Cheapside v Londýně založit vlastní podnik, zaměřený na prodej maziv pro vlakovou dopravu a těžké strojírenství. Výřečnému muži s dobrými přesvědčovacími schopnostmi a darem zformulovat jasnou vizi se do nového podniku podařilo zlanařit osm bývalých kolegů. Na prahu nového století se Wakefield začal zajímat o tehdejší motorizované novinky ve sportu – o automobily a letadla. Jeho společnost začala vyvíjet mazací prostředky zejména pro tyto nové stroje. Ty na jedné straně vyžadovaly maziva dostatečně tekutá, aby umožňovala mazání za studena při startu, a zároveň dostatečně hustá na uchování správných vlastností i při velmi vysokých teplotách. Wakefieldovi výzkumníci přišli na to, že právě takových vlastností lze dosáhnout díky příměsi odpovídajícího množství ricinového oleje, což je olej rostlinného původu, který se lisuje ze semen skočce obecného (angl. castor oil plant). Nový produkt nazvali „Castrol“.

Poté, co průkopnicky pomohl na svět novému druhu motorového oleje, se CC Wakefield stal průkopníkem také v oblasti reklamy a přišel s novou metodou získávání zákazníků – sponzorstvím. Nápis Castrol se začal objevovat na poutačích a praporech při leteckých soutěžích, automobilových závodech či pokusech závodníků o překonání pozemních rychlostních rekordů. Maziva šla dobře na odbyt a Wakefield postupně vyráběný sortiment rozšiřoval a přidával oleje vyvíjené speciálně pro motory jednotlivých výrobců.

Kolem roku 1960 již byla značka vyráběného motorového oleje tak proslulá, že téměř zastínila jméno výrobní společnosti i jejího nesmrtelného zakladatele, a tak se z „CC Wakefield & Company“ stala jednoduše společnost Castrol Ltd. Mezitím se výzkumní pracovníci společnosti začali složitou problematikou mazání motorů zabývat ještě do větší hloubky, než kdy předtím, a v anglickém Bracknellu bylo vybudováno nejmodernější výzkumné zařízení. V roce 1966 přešel Castrol do vlastnictví společnosti Burmah Oil Company.

Dokladem toho, že se Castrol nesoustředil pouze na automobilový a letecký průmysl, bylo v roce 1967 vyplutí tehdy největší zaoceánské lodi pro přepravu osob na světě Queen Elizabeth II, která byla provozována s mazivy Castrol. Ani v osmdesátých a devadesátých letech nepřestávala společnost zavádět nové, inovativní produkty. V roce 2000 přešla společnost Burmah-Castrol do vlastnictví gigantu BP a značka Castrol se stala součástí portfolia koncernu BP.

Když před nedávnem v roce 2012 zahájilo na Marsu svou vzrušující misi vozítko Curiosity agentury NASA, hrála při bezchybné funkčnosti jeho mechanických částí – od kol až po kamery – jednu z ústředních rolí průmyslová maziva Castrol. Složení speciálního maziva pro vesmírný program je vyvinuto tak, aby zaručovalo dokonale funkční vlastnosti v teplotním rozsahu od -80 °C do 204 °C. Za svůj úspěch společnost mnoho dluží originální filosofii Charlese Wakefielda. Při vývoji nových olejů Castrol se spoléhal na pomoc a podporu svých zákazníků, protože byl dostatečně jasnozřivý, aby věděl, že partnerská spolupráce je nejlepší cestou k úspěchu pro obě strany. A tento princip platí pro Castrol právě tak dnes jako tenkrát.

# ## # # # # #
Přepínač

Nahoru